Utekla z otroctví a osvobodila dalších 750 lidí aneb neskutečný příběh Harriet Tubman

Harriet Tubman  se narodila do otroctví. Již od útlého věku zažívala brutální zacházení a těžkou práci na plantážích ve Spojených státech. Ve svých dospívajících letech utrpěla těžké zranění hlavy, když ji dozorce zasáhl kovovou tyčí. Toto zranění ji způsobovalo celoživotní zdravotní potíže, ale rovněž v ní upevnilo vůli k odporu proti otroctví. V roce 1849 Harriet utekla z otroctví a podařilo se jí dostat na sever, kde nalezla svobodu. Ovšem tím její boj zdaleka neskončil – naopak, teprve začínal.

Tubman se zapojila do tzv. Underground Railroad (Podzemní žleznice), tajné sítě tras a ústředí, které pomáhaly uprchlíkům z otroctví dostat se do bezpečí na severu nebo do Kanady. Během deseti let se stala jednou z nejúspěšnějších "průvodců" na těchto cestách.

Harriet podnikla nejméně 13 nebezpečných výprav na jih, při kterých zachránila přes 70 otroků, včetně svých příbuzných. Využívala při tom propracovaných strategií – cestovala v noci, vyhýbala se hlavním cestám a spolehla se na podporu abolicionistů. Nepřátelská propaganda ji nazývala "Mojžišem" za to, že vedla lidi do "zaslíbené země" svobody.

Během americké občanské války (1861–1865) Harriet Tubman sloužila v armádě Unie jako zvěd, špionka, zdravotnice a dokonce velitelka. Organizovala a řídila nájezdy na jižní území, při nichž pomáhala osvobodit stovky otroků. Jeden z nejznámějších zásahů, které vedla, byla rázie na Combahee River v roce 1863, kdy zachránila přes 750 otroků.

Po válce Harriet Tubman zůstala aktivní v boji za lidská práva. Zapojila se do hnutí za volební právo žen a pokračovala v pomoci chudým a potřebným. Na svém pozemku v Auburnu ve státě New York otevřela domov pro starší Afroameričany, kteří neměli jinou možnost pomoci.

Harriet Tubman zemřela 10. března 1913, ale její odkaz žije dál. Je symbolem odvahy, obětavosti a neochvějného boje za spravedlnost. V roce 2016 bylo rozhodnuto, že Harriet Tubman bude vyobrazená na nové 20dolarové bankovce jako první Afroameričanka v této roli. Třebaže zavedení bankovky bylo zpožděné (a těžko říct, jestli se ho někdo z nás dožije), tento krok zdůrazňuje, jak důležitý její odkaz zůstává.

Po její slavné razii na Combahee River se pojmenovalo navíc uskupení feministek, které zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století zdůrazňovaly, že feminismus a boj za práva žen se nemůže omezovat jen na osoby bílé barvy kůže (v té době navíc ještě spíše z bohatších vrstev a ze Západu). 

Když jsem se dozvěděla o Harriet Tubman, přišlo mi neskutečné, jakou odvahu ta žena musela mít. Je mi to nepředstavitelné a moc ráda bych tu postupně čím dál tím častěji sdílela příběhy třeba ne tak známých žen, které ale mají za sebou naprosto nevídané triumfy. Jako Harriet Tubman.


Okomentovat

0 Komentáře